17 Ocak 2021 Pazar

Gezi Parkı büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dükkan enkazlarının kaldırılmasının ardından bu alanda yeşillendirme çalışmalarına başlandığını açıkladı. Açıklamaya göre çalışmalar bittiğinde Gezi Parkı 8 bin metrekare büyüyecek.

gezi-parki-buyuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Gezi Parkı'nı 8 bin metrekare daha büyütüyor.
İBB'nin yazılı açıklamasına göre, Gezi Parkı'nın Cumhuriyet Caddesi yönünde ve alt kısmında kalan dükkanların enkazının kaldırılmasının ardından, bu alanın da yeşillendirilmesi çalışmasına başlandı.
Mülkiyeti İBB'ye ait dükkanların yıkılarak tasfiyesi ile 8 bin metrekare daha alan kazanıldı. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğünce sürdürülen çalışma ile 50 bin metrekare yüzölçümüne sahip Gezi Parkı'nın alanı 58 bin metrekareye çıkacak.
Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yapılan şevlendirme ile Gezi Parkı ile trafiğin yer altına alınmasıyla kazanılan alan ve Atatürk Anıtı etrafındaki Meydan bütünleştirilmiş olacak.
Çalışma kapsamında 17 çınar ağacı dikimi gerçekleştirilirken, Cuma gününe kadar tamamlanması planlanan çalışma kapsamında 120 bin çiçek daha ekilecek.
Parkta 16 Haziran'dan bu yana sürdürülen çalışmalar sonucunda, daha önce 563 olan ve 5 adedi Taksim Yayalaştırma Projesi sahasında kalması sebebiyle Abide-i Hürriyet Anıt Parkı'na nakledilerek 558'e düşen ağaç sayısı, 16 Haziran sonrası dikilen 129 yetişkin ağaç ve bugün dikilen 17 adet çınar ağacı ile 704 ağaca ulaştı.
202 bin mevsimlik çiçek sayısı 322 bine ulaşırken, 5 bin adet gül dikildi. Tahrip olan çim alan yenilenerek, 26 bin metrekare yeni çim serildi.
Park alanına 50 adet yeni bank konuldu, 82 bankın tamiratı yapılarak tekrar kullanıma sunuldu. Oturma gruplarının sayısı 132'ye ulaştı.
Zarar gören çocuk oyun grubunun yerine yenisi yerleştirildi. Zarar gören aydınlatma tesisatı, aydınlatma direkleri elden geçirildi ve eksikleri tamamlanarak çalışır hale getirildi.



Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/gezi-parki-buyuyor/gundem/detay/1731257/default.htm



Etiketler: İstanbul , Avrupa , Taksim , İBB , İstanbul Büyükşehir Belediyesi , Hürriyet , çocuk , Atatürk Anıtı , Haziran , Oyun , Istanbul , Büyükşehir

Haber okunma sayısı: 1659
Haber eklenme tarihi : 02.07.2013 22:46



YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


GENEL HABERLER

YAZARLAR

GÜNCEL

EVYAP NAKLİYAT TÜRKİYENİN HER YERİNDE

Evden Eve Nakliyat Evyap Nakliyat olarak yurtiçi veya ofisten ofise taşınmalarınızda, eşyalarınızın büyük bir dikkatle ve en yüksek

SAĞLIK

Ramazan'da beslenme önerileri

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, Ramazan ayında gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin dengeli

SPOR

İspanya 90'da işi bitirdi

Ülkemizde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde İspanya, Meksika'yı 2-1'lik skor ile mağlup ederek çeyrek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı