16 Ocak 2021 Cumartesi

Dine bühtan etmeyelim

Siyasetin belirleyici olduğu ortamlarda dinin günlük gelişmelerde oynadığı rolü tartışmanın fazla bir anlamı yoktur.

dine-buhtan-etmeyelim
 

Dine bühtan etmeyelim

20 Ekim 2015 Salı, 01:18:35 Güncelleme:08:39:10
Fehmi Koru

Fehmi Koru

 

Siyasetin belirleyici olduğu ortamlarda dinin günlük gelişmelerde oynadığı rolü tartışmanın fazla bir anlamı yoktur. Böyle olmasına rağmen, Türkiye özelinde, siyasetin etkili olduğu neredeyse her alan -uygulanan politikalar, alınan kararlar, hatta çıkarılan yasalar- bir biçimde İslamiyet ile ilintilendiriliyor.  

“Dindar” kimlikleriyle bilinen bir kadro iktidarda olduğu için...

Bu durum olağanüstü zararlı; zararı da en çok dine ve dindarlara...

İnsan unsurunun söz konusu olduğu her ortam yanlışa da açıktır. Yanlışa, yani günaha ve suça... Bu sebepledir ki, dinler, yalnızca iyi, doğru ve güzel öğütler sunmakla yetinmemiş, onlara kulak asmayarak kendi heva vü hevesleri istikametinde davranacak kişiler için, kimi bu dünyada kimi de öte dünyada söz konusu olacak cezalar da öngörmüştür.

“Dindarlar yanlış yapmaz, günaha girmez, suç işlemez” diye bir kural yoktur, olamaz. Her insan doğru yoldan sapabilir, din tarafından hoş görülmemiş söylemlere, tavırlara, uygulamalara sahip olabilir. Mesela yalan söyleyebilir, hırsızlık yapabilir, rüşvete, adam kayırmacılığa bulaşabilir, meşru olmayan ilişkilere girebilir...

Elbette “güzel ahlâklı” olmaya çalışır her dindar; ancak “Hayır, dindarlar öyle şeyler yapmaz” diyeceklere hem tarihten hem de günümüzden sürüyle örnek gösterilebilir...

Lafı fazla uzatmayayım: Bugün var olduğu düşünülen yanlışlıkları, yapanlar dindar oldukları için yanlışlık saymamak ya da görmezden gelmek nasıl yanlışsa, onları yapanların “dindar” kimliği sebebiyle İslam’a fatura çıkarmak daha da büyük yanlıştır.

Günümüzde, özgürlükleri yeterli bulmayanlar, kolaya kaçarak, bundan hemen dini suçlama yoluna gitmeye başladı. Aklı başında bildiğimiz, “düşünür” sıfatını layıkıyla taşıyabilecek pek çok kalem, son zamanlarda bu yola başvuruyor. Gazetelerde, dergilerde “Zaten bunlar...” diye başlayan makaleler çıkıyor.

Eğer özgürlükler konusunda yanlışlar yapılıyorsa, bunu “din” ile “dindarların özelliği” ile değil, iktidar kurumunun bozucu etkisine dair evrensel kuralla açıklamak gerekir.

Tarihte de böyledir bu, günümüzdeki bazı İslam ülkelerindeki rejimlerin uygulamalarında da...

Kuran-ı Kerim’de (Zümer Suresi 18), “Müslüman” kimliğinden söz edilirken,“Onlar ki, (her) sözü dinler ve en güzeline uyarlar” deniliyor. Özgürlükse, işte en geniş düşünce özgürlüğü... Kuran ve hadislerin getirdiği düşünce özgürlüğü ortamında, birbirinden değişik yorumlar yapılabilmiş, “uygarlık” denildiğinde akla yalnızca Müslümanların yaşadığı coğrafyanın geldiği Ortaçağ’da, birbiriyle tartışan binlerce farklı düşünce akımı (mezhep) ortaya çıkabilmişti.

En aykırı yorumlar bile rahatlıkla ifade edilebildi o dönemde.

Ardından devreye iktidara dayalı siyaset girdi ve belli başlı 4 mezhebin düşünce önderi bile görüşlerini ifade edememeye, söyledikleri yüzünden işkenceler ve ölüm tehditleriyle karşılaşmaya başladı.

Ülkemizdeki Müslümanların büyük bölümünün tabi olduğu mezhebin önderi olan İmam-ı Azam, hayatını, işkence gördüğü cezaevinde kaybetti.

Yaşadığımız ülkede -hangi ülkede yaşıyorsakyönetim sandıkta değişiyorsa ve o ülkede yanlışlıklar yapılıyorsa, bunu, yönetenlerin kimliğine bakarak yorumlamak yerine, güncel siyasetin tercihlerine bağlamak akıllıca olur.

Örnek mi istiyorsunuz? İşte örnek: Bugünkü en azılı karşıtları bile, AK Parti’nin ilk dönemini (2002 ila 2011 arasını) eleştirirken zorlanıyor, bir bölümü o dönemi övmekten kendini alamıyor.

İki dönem arasındaki farkın “din” ile, İslamiyet ile ne ilgisi var?

Üzerinde düşünün derim.


Haber okunma sayısı: 1358
Haber eklenme tarihi : 20.10.2015 23:36YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


GENEL HABERLER

YAZARLAR

GÜNCEL

EVYAP NAKLİYAT TÜRKİYENİN HER YERİNDE

Evden Eve Nakliyat Evyap Nakliyat olarak yurtiçi veya ofisten ofise taşınmalarınızda, eşyalarınızın büyük bir dikkatle ve en yüksek

SAĞLIK

Ramazan'da beslenme önerileri

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, Ramazan ayında gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin dengeli

SPOR

İspanya 90'da işi bitirdi

Ülkemizde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde İspanya, Meksika'yı 2-1'lik skor ile mağlup ederek çeyrek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı