22 Ocak 2021 Cuma

VARİS HASTALIĞINDA SON TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Varis nedir? Varis , bacaklardaki toplardamarların basınç yüksekliği hastalığı veya başka bir deyişle toplar damarlardaki hipertansiyon hastalığıdır. Nasıl ki kolda ölçülen kan basıncı yüksek olur ve ona atardamar hipertansiyon hastalığı denirse bacaktaki hipertansiyon yüksekliğine de varis denmektedir. Hipertansiyon hastalığının tedavisinde ilkin korunma yolları (yürüyüş )ve daha sonra ilaç kullanılarak tansiyon düşürülüp hastalar tedavi edilmektedir.

varis-hastaliginda-son-tedavi-yontemleri-
 Varis Hastalığı Tedavileri : 

Bacaktaki toplardamar  tansiyon yüksekliği hastalığında başka deyişle varis hastalığında önce doppler ultrason tetkikiyle bacaklardaki toplardamarların basınçları ölçülür. Tedavi şekline karar verirken bacaktaki basıncın  derecesi,,damar genişliği, cildin yapısı ile hastanın diğer sistemik hastalıkları da  göz önünde bulundurulur. 

Aslında bir ağaca benzeyen varis hastalığının tedavisinde dal tedavileri farklı,gövde tedavileri  farklı , kök tedavileri ise farklı şekilde uygulanmaktadır.  

Günümüzde güncel olarak laser, ligth laser , endovenöz laser ve radyofrekansı, endovenöz radyo frekansı teknikleri dışında skleroterapi en sık uygulanan tedavi olarak dikkat çekmektedir. 

-Skleroterapi : 

Sklerotarapidesklerozan “ denen madde , genişleyerek işlevini  kaybetmiş  damarın içine verilerek hastaya zararı olan varisli damarlar yok edilir. 

Skleroterapi  ultrason doppler  yardımıyla varisin dal,gövde veya köklerine verilerek tedavi şekilleri değiştirildi. Bu şekilde varis hastalığının 1. 2. veya 3. tipi ameliyata gerek duymadan , hastanede yatmadan  poliklinik şartlarında ve muayenehanelerde uygulanmaktadır. 

Mikro skleroterapi : 

Skleroterapi daha sonra farklı ajanlar olarak hastaların ciltlerinin tanımlarına göre özellikle hanımların hormonal durumlarına göre modifiye olarak değiştirildi. Ve halen  değişik ülkelerde ,değişik kliniklerde muhtelif şekillerde kullanılmaktadır.  

Modifiye olan skleroteapide  ayrıca mikro skleroterapi yöntemleri gündeme geldi. Çok ince iğneler kullanılarak cilt içinde 1mm veya ondan daha küçük damarlar yok edilmektedir. Bacaklarda hatta göğüs üstünde veya  plastik cerrahide meme protezleri konduktan sonra görülen mor ,kahverengi veya kırmzı örümcek ağı şeklinde olan ince kılcal damarlara uygulandı ve halen uygulanmaktadır. 

 
Foam (köpük) Tekniği : 

Foam tedavisi  ince kılcal ve mavi-mor damarların haricinde yüzeyde bulunan geniş ve hatta  bazen makarna şeklindeki varislerin ameliyata gerek duymadan uygulanan bir tedavi şeklidir. 

 Bu tedavide ,  1/ milyon büyüklüğünde  köpük kabarcıkları  şeklindeki  sklerozan madde ile yüzeydeki  ince kılcal damarlar , mavi- mor renkli , 2- 3 mmlik damarların içi köpük materyaliyle doldurularak işlev dışı bırakılır.  

Köpük tedavisi ultrason doppler tekniği yardımıyla  daha büyük yani ince kılcal ve mavi-mor damarların haricinde yüzeydeki daha geniş ve hatta bazen makarna şeklinde olan damarların içine verilek yapılır. Ameliyatsız , zahmetsiz tedavi yöntemi bir çok klinikte hastalar tarafından tercih edilmektedir. 

Clarivein Tedavisi : 

Son 1 yıldır foam tekniğine çok benzeyen “clarivein” yöntemi de tedavi seçenekleri arasında yerini almıştır.Doppler ultrason tetkikinden sonra  ince bir katater  yardımıyla yüzeydeki damar içine girilir. Hazırlanmış olan köpük skleroterapi  veya köpüklü sklerozan madde  genişlemiş damar içine verilerek yüzeydeki damarları azaltılır veya tamamıyle yok edilir..  

VARİS TEDAVİSİ NEYE GÖRE BELİRLENİR? 

Varis hastalığının tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler şu şekilde sıralanabilir :  

1.                    Medikal ilaç tedavisi 

2.                    Kompresyon tedavisi 

3.                    Ligth laser terapi 

4.                    Skleroterpi  

5.                    Köpük tedavisi 

6.                    Ultrason doppler altında skleroterpi uygulamaları  

7.                    Ultrason doppler altında köpük (foam terapoi) 

8.                    Endovenöz laser terapisi 

9.                    Radyo frekansı  endovenöz tedavisi 

10.                  Distroiyd (ince cerrahi)  

11.                  Flebektomi 

12.                  Kök ligasyonları 

13.                  Cerrahil tedaviler. 

Kliniğimiz bünyesinde tüm bu metodlar uyguanırken dikkate alınan hususlar da şu şekilde sıralanabilir : 

 Öncelikle doppler ultrason altında hastanın sistemik muayenesi yapılır. 

Sonra bacaktaki toplardamarların başınçları ölçülerek ,toplar damar tiplerine göre tedaviye karar verilir. 

Genellikle hastalarda tek tip varis çok az görülmekte dolayısıyla tek tip tedavi  yerine çoklu tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Örneğin : Tip1,tip2 de skleroterapi veya laser, 

 tip 1 tip 4  hastalarda ise köpük tedavisi veya endovenöz laser terapi si uygulanmaktadır.  

Diğer tedavi seçeneklerimiz  hastanın şikayetleri sosyal durumu cilt tanımı hormonal durumları venöz basıncının derecesi  tedavi  tercilerimizde önemlidir.  

 Türkiye Hastanesi

Kalp- Damar Cerrahisi Uzmanı

Op. Dr. Cafer ABBASOĞLU

cafer@varistedavileri.comHaber okunma sayısı: 1839
Haber eklenme tarihi : 20.03.2013 17:17YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


GENEL HABERLER

YAZARLAR

GÜNCEL

EVYAP NAKLİYAT TÜRKİYENİN HER YERİNDE

Evden Eve Nakliyat Evyap Nakliyat olarak yurtiçi veya ofisten ofise taşınmalarınızda, eşyalarınızın büyük bir dikkatle ve en yüksek

SAĞLIK

Ramazan'da beslenme önerileri

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, Ramazan ayında gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin dengeli

SPOR

İspanya 90'da işi bitirdi

Ülkemizde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde İspanya, Meksika'yı 2-1'lik skor ile mağlup ederek çeyrek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı