27 Ocak 2021 Çarşamba

KÖŞE YAZARLARI

DOKTORLAR

DOKTORLAR

DİYABETİK AYAKTA ORGAN KAYBINA SON ..

           Dünyada ,  özellikle Avrupa ülkelerinde  son zamanlarda sıkça kullanılan  düşük enerjili laser tedavisiyle  ülkemizde de diyabetik ayak hastaları  bacak kesilmelerinden kurtuluyor.

   

Mucize tedavi “ olarak da adlandırılan düşük enerjili laser tedavisini ülkemizde  uygulayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu hastalarda damar yolundan laser ışınının  verilmesi esasına dayanan tedaviyle , tıkalı bölgede ince kılcal damarların   3-5 daha kat genişleyerek  yeni  kılcal damarlar oluşturduğunu dolayısıyla   oksijensiz bölgelere de kan ulaşarak  diyabetik ayakların hızla iyileştiğini belirtti.
 

          Diyabetik ayağın ne olduğu ve bu tedaviye ne zaman ihtiyaç duyulduğu hakkında ise Abbasoğlu şunları söyledi :


Seker hastalarının ayaklarında dolaşım yetersizliğine bağlı darlık ve tıkanmaların yol açtığı doku beslenmesi  bozukluklarından kaynaklanan  yaralara diyabetik ayak denir. Günümüzde bu  hastalığın çözümü  bir çok hastanede   bacaktaki  kansız bölgeye kan verilerek  bypass yapmak ve stent takmak suretiyle sağlanmaktadır.

   

              Ancak her  diyabetik ayak şikayeti olan hastada bypass ve stent şansı mümkün değildir. Bazen her iki bacakta, özellikle diz altındaki damarlarda daralma ve tıkanıklıklar oluşmakta ayaklar ince kılcal damarlar ile  beslendiğinden beslenme yeterli gelmemektedir.Bu durumdaki hastalarda istirahat ağrıları denen ağrılar oluşmakta veya yürüyüş yaptıkları zaman kısa mesafede bile duraklama ihtiyacı duymaktadırlar.İşte bu durumdaki diyabetik ayak hastalarına düşük enerjili laser tedavisi uygulanmaktadır.


Birçok diyabetik hasta için  yepyeni bir umut ışığı olan bu metodu Türkiye de  yaklaşık bir yıldır başarıyla uygulayan Abbasoğlu düşük enerjili laser tedavisinin nasıl uygulandığını ise şu şekilde özetledi : Hastaların bacakta ve diğer sistemdeki damar durumları muayenesi ve anjio filmleri ile değerlendirilmesi sonucunda tedaviye karar verilirse seanslar şeklinde hastaya tedavi uygulanmaya başlanır.Hastaların diyabetik ayak,diyabetik Diyabetik hastaların bacak ve diğer sistemdeki damar durumlarının muayene ve ketoasidoz,diyabetik nöropati,diyabetik nefropati, diayebetik retinopati rahatsızlıklarına göre üç farklı türde(kırmızı mavi yeşil) laser tedavisi uygulanır. Her laser ışınının yüzeyel ve derin dokulara nüfuz etme etkileri farklıdır.

Tedavi hastanın  kolundan damar yolu açılarak  laserin  bu damar yolundan verilmesiyle başlar. Kan hücresi tarafından emilen laser ışını özellikle hemoglobin yardımıyla mitokondriller üzerinde değişiklik yaparak  kanın cereyanı ve deveranı etkisiyle  bacaktaki tıkalı bölgede  ince kılcal damarları 3-5 kat genişletir, yeni ince kılcal damarlar oluşturur.Dolasıyla oksijensiz,beslenmeyen bölgelere kan gider böylece  iyileşmeyen yaralar iyileşir. Ağrı,şişlik ve kramplar azalır, hastalar geceleri rahatça uyurlar. 2- 3 seans sonunda yaralarda iyileşmeler fark edilir ,hastalar parmakları veya bacakları kesilmeden hayatlarına devam ederler.

Tedavinin narkoz ve ameliyata gerek duymadan,hastanede yatmadan, poliklinik şartlarında ortalama 1 saatlik seanslar şeklinde  uygulandığının altını çizen  Op. Dr. Cafer Abbasoğlu  her seans sonrası hastaların normal yaşantılarına, çalışıyorlarsa işlerine rahatça devam edebilmelerinin hasta grubu içinde ayrı bir memnuniyet yarattığını da önemle vurguladı.

     

Ayrıntılı bilgi için : www.caferabbasoglu.com

                    www.damartedavileri.com

                     www.varistedavileri.com

 Okmeydanı Damar Merkezi :Darülaceze cad.Ekşioğlu İş Merkezi

                                                No:36  Kat:3 D:3   Şişli/İSTANBUL

Tel:0212 320 30 22                        Fax:0212 320 30 55

 


Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GENEL HABERLER

YAZARLAR

GÜNCEL

EVYAP NAKLİYAT TÜRKİYENİN HER YERİNDE

Evden Eve Nakliyat Evyap Nakliyat olarak yurtiçi veya ofisten ofise taşınmalarınızda, eşyalarınızın büyük bir dikkatle ve en yüksek

SAĞLIK

Ramazan'da beslenme önerileri

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, Ramazan ayında gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin dengeli

SPOR

İspanya 90'da işi bitirdi

Ülkemizde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde İspanya, Meksika'yı 2-1'lik skor ile mağlup ederek çeyrek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı