27 Ocak 2021 Çarşamba

KÖŞE YAZARLARI

MÜFTÜLÜKLER

MÜFTÜLÜKLER

ÜÇ AYLAR

             Müslüman olarak yaşamanın zevki bir başkadır. Belki çoğu insan, Allah Allah ne demek bu? Müslümanlar diğer insanlardan farklı yapıda mı diyebilir. Ancak, İslam dinini bilenler için bu soru anlamsızdır.  


Şöyle ki, İslam’da günler, kutsi günler var. O günlerin sağladığı iç huzur, manevi doyum bambaşkadır. Kandilin ışığı, sıcaklığı bir başka sarar insanı, onun duygu ve düşüncelerini etkiler, merhamet duygusu ibrede en son noktayı gösterir. Yardım eder, ekmeğini paylaşır. Tevazu ve alçak gönüllülük onun şiarı olur. Sabır kozasının içinde ipek olur.  

Sevgili peygamberimiz de bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar: “ Beş gece vardır ki, onda yapılan dualar geri dönmez, yani kabul olunur. Bunlar recebin ilk Cuma gecesi (Regaip) , Şabanın on beşinci gecesi (Berat), Cuma geceleri, Ramazan ve Kurban bayramı geceleri” İşte zaman zaman boşalan kalp pilimizin şarj olduğu geceler bunlar. Bu mübarek gün ve gecelerin mana atmosferinde bazı bedenler gevşer, çözülür, bir başka kalıp içerisinde donarak yeni bir zindelikle ve iman gücüyle hayata başlar. 

Hepimiz insanız, günah işlemeye temayülümüz var. Günah da işleriz. Ama bu bizim artık işe yaramayacağımız anlamına gelmez. Allah’ın affı o kadar büyük, onun merhameti o kadar geniş ki, bizim günahımız, onun rahmeti içinde yok olur gider. Yeter ki tövbekâr olalım.  

Muhasebe-i Nefis zamanı mübarek günlerde, günahlarımızı hatırlayıp o yüce yaratıcının affına talip olalım. O kendisine uzatılan eli geri çevirmez. Onun şanı kulunun gözyaşlarına değer vermeyi gerektirir.  

Regaip’e inşallah nail olmuşuzdur. Regaip, bol hediyelere, ağır ve pahalı ihsanlara nail olmak anlamına gelir. İnşallah üç aylar ve Regaip kazanç hanemize kayıt edilir. 

Üç aylar denince, adım adım ramazana doğru ilerlemeye başladığımız aklımıza gelir. Ramazanın sosyal hayatımızda ki etkisi malum. Dini konularda çok duyarlı olmayan insanlar bile bu ayın manevi atmosferinin etkisine girer. Duyarlı olur. Bazı süfli alışkanlıklarını terk eder. Çünkü Allah’ın inam ve ihsanı her zamankinden çok daha fazladır. 

Üç aylar denince ilk ayı receptir. Bu ayda sevgili peygamberimiz bazen oruç tutar, bazen de tutmazdı. Bizim için örnek olanda sevgilipeygamberimizdir. İmkânları ölçüsünde oruç tutalım. Namazımızı terk etmeyelim. İyi olalım, iyilerle olalım, iyilikte bulunalım. Kulu Allah’ın yarattığı bir emanet olarak görelim ve birbirimizi sevip sayalım. İşte o zaman huzuru yakalarız. 

Peygamber(sav): “Allah’ım bize recep ve Şabanı mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır.” Diye dua ederdi. Bizde dua edelim. Çokça dua edelim. Asla şöyle düşünmeyelim: adam sende, Allah benim gibi günahkâra kulak verir mi? Diye. Elbette verir, bizler günahkâr da olsak onun eseriyiz. 

  

Sultangazi Müftüsü
Ertuğrul KOYUNCU
Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GENEL HABERLER

YAZARLAR

GÜNCEL

EVYAP NAKLİYAT TÜRKİYENİN HER YERİNDE

Evden Eve Nakliyat Evyap Nakliyat olarak yurtiçi veya ofisten ofise taşınmalarınızda, eşyalarınızın büyük bir dikkatle ve en yüksek

SAĞLIK

Ramazan'da beslenme önerileri

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Ceren Ayalp, Ramazan ayında gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin dengeli

SPOR

İspanya 90'da işi bitirdi

Ülkemizde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde İspanya, Meksika'yı 2-1'lik skor ile mağlup ederek çeyrek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı